New Jersey Hunters banner
1 - 20 of 37 Posts
Discussion starter · #10 ·
They estimate 40 lbs of venison will be donated to the local homeless shelters. At $40,000 for 40 lbs of meat, Im no mathematician, but my figuring on the ol abacus has it somewhere near $1,000 per lb of venison!!!! WTF!!! Im in the wrong business!! And it kinda sounds like the smackers that landed the contract are profiting from the sale of wild game, which last I heard was frowned upon!!
 
They estimate 40 lbs of venison will be donated to the local homeless shelters. At $40,000 for 40 lbs of meat, Im no mathematician, but my figuring on the ol abacus has it somewhere near $1,000 per lb of venison!!!! WTF!!! Im in the wrong business!! And it kinda sounds like the smackers that landed the contract are profiting from the sale of wild game, which last I heard was frowned upon!!
40 pound per deer X 125 deer = 5000 pounds $40000/5000 pounds =8 dollars a pound...
 
Discussion starter · #14 ·
Lol. Thanks for clearing it up a bit! Still $8/lb is the absurd federal contract price. And the main whistleblow is for not using free local, tax paying, dedicated sportsman and women to help with the cull!! Damn this stuff gets me so torqued I couldn't even read it correctly!!
 
Jeez you guys are so quick to jump to conclusions you don't read the damn article! The USDA (Dept. of Agriculture) has a wildlife control office, they are conducting the cull.
And it's 40# of meat PER DEER! C'mon guys, get the facts straight before you start the bashing! LOL
So why is it costing $40K? To process the meat?
 
Discussion starter · #18 ·
FMERA said the state's Department of Environmental Protection expressed concern that the opening of road to traffic will pose the potential for a rise in accidents between motorists and deer, as well as other problems associated with the deer leaving the property.
These no load potted plants at DEP for once accurately predict a cultural carrying capacity issue with regard to human/deer conflict, and they have no balls or power to give tax paying state citizens the opportunity to hunt. I wish I had $40,000 to blow on such a simple problem! Bunch of puke guzzlin can't cunts!!
 
This is my S.W.A.G. (Scientific Wild Ass Guess)
125 deer butchering @ $65 7,500
40 bags of corn @ $10 400
labor to install feeders 3 guys @ 600 1,800
cost of hunters/shooters 6 guys/night
4 Nights 14,000
removal of feeders 3 guys @ 600 1,800
Admin fees/ permits/insurance 10,000
Cost of taxidermists for
Monster mounts for admins offices 4,500

There went $40K

Look on admins face when they__________________ (you guys fill in the blank) PRICELESS
 
1 - 20 of 37 Posts