Would be nice if local hunters were able to help out!! More waste of $40,000!! Unbelievable!!Fort Monmouth deer population to be culled
yes they do, well almost......its the USDA Wildlife servicesThey don't say who got the contract.
40 pound per deer X 125 deer = 5000 pounds $40000/5000 pounds =8 dollars a pound...They estimate 40 lbs of venison will be donated to the local homeless shelters. At $40,000 for 40 lbs of meat, Im no mathematician, but my figuring on the ol abacus has it somewhere near $1,000 per lb of venison!!!! WTF!!! Im in the wrong business!! And it kinda sounds like the smackers that landed the contract are profiting from the sale of wild game, which last I heard was frowned upon!!
So why is it costing $40K? To process the meat?Jeez you guys are so quick to jump to conclusions you don't read the damn article! The USDA (Dept. of Agriculture) has a wildlife control office, they are conducting the cull.
And it's 40# of meat PER DEER! C'mon guys, get the facts straight before you start the bashing! LOL
It's a ... "service" and you must pay them for it. They are in direct competition with the private sector, so they are not "supposed" to have an unfair advantage. Of course they do. Particularly when dealing with governing bodies.So why is it costing $40K? To process the meat?
These no load potted plants at DEP for once accurately predict a cultural carrying capacity issue with regard to human/deer conflict, and they have no balls or power to give tax paying state citizens the opportunity to hunt. I wish I had $40,000 to blow on such a simple problem! Bunch of puke guzzlin can't cunts!!FMERA said the state's Department of Environmental Protection expressed concern that the opening of road to traffic will pose the potential for a rise in accidents between motorists and deer, as well as other problems associated with the deer leaving the property.
Well, I'd answer that, but as Jack Nicholson said to Tom Cruz in the movie, "you can't handle the truth!"So why is it costing $40K? To process the meat?